Na dřeň s vězeňským kaplanem: Viděl jsem mnoho zázraků

Na dřeň s vězeňským kaplanem: Viděl jsem mnoho zázraků

Pořad v souvislostech


S Ottou Brochem
Audioarchiv
15. dubna 2021 Na dřeň Autor: Marie Moreno

Vězeňské prostředí působí na většinu lidí deprimujícím dojmem. Jak ho ale vnímá člověk, pro nějž je setkávání s vězni každodenní realitou? Otto Broch je trvalý jáhen, dlouhá léta působil jako kaplan v olomoucké vazební věznici a před nedávnem se stal hlavním kaplanem Vězeňské služby České Republiky. Rozhovor o tom, zda-li je těžké vězně vnitřně nesoudit, o křehkosti vztahu mezi kaplanem a odsouzeným, ale i o radosti a pokoji.

Otto Broch vstoupil úplně poprvé do olomoucké vazební věznice jako stavební technik. Zároveň byl v té době studentem teologické fakulty, a tak se nakonec stalo, že ve věznici našel místo pro svou pasotrační službu. Věznice je jako můj druhý domov,” říká po bezmála třiceti letech praxe vězeňského kaplana. Zároveň však dodává, že ze začátku v něm vězeňské prostředí vyvolávalo depresivní a tísnivé pocity, které z něj vyprchaly až po letech.

„Vězení je místo koncentrovaného zla s vlastními pravidly,” popisuje kaplan drsnou realitu vezeňského prostředí, ve kterém však i přes všechnu jeho negativní tíseň byl svědkem mnoha obrácení a lidských proměn.

„Jedním z nejhmatatelnějších projevů Boží přítomnosti ve vězení je pokoj. Vězni ale často neví, jak s ním zacházet, jak jej chránit, a tak ho zase snadno ztrácí. Dostanou sílu, povyskočí, ale většinou skočí šipku rovnou do něčeho špatného,” vypraví Otto Broch, který během své duchovní služby viděl spoustu vzplanutí, ale také spoustu vyhasnutí.

V rozhovoru vzpomíná i na moment, kdy se ocitl na prahu vyhoření. Cítil jsem, že se na toho člověka už nedokážu napojit. Velkým varováním pro mě bylo, když jsem se setkal s lidmi, kteří skutečně přijali Boha, a ve mně už to nevzbudilo radost nebo nadšení. Jakoby mi to bylo jedno”, popisuje Otto Broch chvíli, kdy si uvědomil, že je čas něco změnit.

IMG_20210408_171732

Jaké výzvy mu práce ve věznici přináší? Lze najít za mřížemi radost? A proč je jeho vztah s Bohem neustálý Jákobův zápas?

Nejen na tyto otázky odpovídá Otto Broch v dalším díle pořadu Na dřeň v rozhovoru s redaktorkou Marií Moreno. Poslechněte si jej ve čtvrtek 15.4. v 16:00 ebo kdykoli v podcastových aplikacích.

SpotifyApple_PodcastsGoogle Podcasts.Soundtier.  Instagram.

074709_05_519142