Na dřeň s Jiřím Zajícem: Odvahu jsem čerpal hlavně z důvěry v Boha

Na dřeň s Jiřím Zajícem: Odvahu jsem čerpal hlavně z důvěry v Boha
11. prosince 2019 Na dřeň Autor: Alžběta Havlová

Rozhovor s mediálním odborníkem, spisovatelem a pedagogem Jiřím Zajícem nejen o odvaze, která je podle něj potřeba dnes stejně jako za totality.

Velkou kuráž musel Jiří Zajíc prokázat už ve svých devatenácti letech, kdy svůj skautský oddíl skryl pod značku oddílu turistického. „Dneska mladí lidé dospívají většinou později, v sedmnácti letech jsou to pořád ještě děti. Já jsem v sedmnácti letech, tedy v listopadu 1968, byl místopředsedou stávkového výboru na naší střední škole. A od toho momentu mi vlastně skončilo dětství,“ říká dlouholetý skaut Jiří Zajíc s přezdívkou Edy. Vzápětí dodává: „Odvahu jsem čerpal jednoznačně z důvěry v Boha, bez toho bych do toho vůbec nešel!“ A k čemu je podle něj potřeba odvaha dnes? „Potřebujeme ji denně – třeba zastat se kolegy v práci, když se mu děje bezpráví,“ zmiňuje jednu ze situací Jiří.

Redaktor Ondřej Havlíček si s Jiřím povídal také o výchově dětí, proč je potřeba se nebátJiří Zajíc. (Foto: Junák - český skaut) být jim vzorem, ale také o jeho zkušenostech s tím, jak mohou média negativně ovlivňovat naši společnost a o způsobech, jak se před jejich vlivem chránit. Později také Jiří prozradil, co by poradil svému dvacetiletému já a za co se ve svém životě stydí.

Rozhovor s čerstvým nositelem nejvyššího skautského vyznamenání, řádu Stříbrného vlka, přineseme ve čtvrtek 12. prosince od 16 hodin na frekvencích Radia Proglas.

Můžete jej také odebírat jako podcast na Spotify, Apple Podcasts nebo Soundtier

Líbí se vám rozhovor v pořadu Na dřeň? Podpořit nás můžete zde