Církev a válka: Náboženské války v Evropě – 10. díl

Církev a válka: Náboženské války v Evropě – 10. díl
1. června 2012 Církev a válka, Studio Jan Autor: Petr Pospíšil

Přinášíme další pořad vzdělávacího cyklu Církev a válka. Pravidelným hostem je církevní historik Teologické fakulty Jihočeské univerzity prof. Martin Weis. Naladíte 4. června 2012 v 16.00 hod.

V tomto dílu se zabýváme historickými kořeny náboženských válek. Host vysvětluje, že náboženské války jsou širším pojmem, který v sobě zahrnuje např. křížové výpravy. Obecně máme náboženskými válkami na mysli ozbrojené konflikty, které jsou odůvodňovány náboženskými motivy. Z dějin však víme, že mnohé z nich jsou vedeny spíše z mocensko-politických důvodů.

K tématu uslyšíte také citáty z díla Historie církevní nekatolického historika Pavla Skály ze Zhoře, nebo z díla Stručný přehled dějin českých a moravských diecézí po třicetileté válce z pera prof. Jaroslava Polce. Dozvíte se, jak se třicetiletá válka podepsala na počtu obyvatel některých jihočeských měst.

Na závěr našeho cyklu připravujeme pořad, v němž bude host odpovídat na otázky posluchačů. Své dotazy můžete posílat nejpozději do 15. června 2012 nejlépe emailem na adresu: jan@proglas.cz, nebo písemně na adresu redakce. Příspěvky, které obdržíme po tomto datu nebudeme moci do vysílání zařadit.

Adresa redakce:

Radio Proglas
Studio Jan Neumann
Na Sadech 21
České Budějovice, 370 01
email: jan@proglas.cz