Laudato si´: rozvoj vědy a techniky nemusí znamenat vždy pokrok (18/37)

Laudato si´: rozvoj vědy a techniky nemusí znamenat vždy pokrok (18/37)
11. února 2016 Laudato si´ Autor: Petr Pospíšil

V pořadech z cyklu Laudato si´ jsme se v souvislosti s rozvojem vědy a techniky dosud zabývali negativními jevy, z nichž není snadné východisko. Nyní se dostáváme k pasážím, z nichž vysvítá naděje na změnu.

V aktuální části se podrobněji věnujeme článkům 112 -114. S překladatelem, publicistou a literárním historikem Danielem Soukupem pokračujeme v komentářích třetí kapitoly dokumentu papeže Františka. Poslouchejte v pondělí 15. února 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek v 16.00.

„Je však možné znovu rozšířit pohled. Lidská svoboda je schopna stanovit meze, usměrnit ji a zapojit ji do služeb jiného typu pokroku – zdravějšího, lidštějšího, sociálně vstřícnějšího a integrálnějšího“, uvádí v dokumentu papež František dále dodává: „Na druhé straně se zdá, že lidé už dnes nevěří na šťastnou budoucnost a nemají slepou důvěru v to, co přinese zítřek, když pozorují podmínky současného života a technické možnosti. Uvědomují si, že pokrok vědy a techniky se nerovná pokroku lidstva a dějin, tuší, že zásadní cesty, jež vedou do šťastné budoucnosti, jsou jiné.“ (čl. 112 a113)

Jaké jsou podle papeže nové cesty ke šťastné budoucnosti? Jakým způsobem bychom měli redefinovat pojem pokrok? Co má papež na mysli, když hovoří o tom, že je před námi naléhavá potřeba přistoupit k odvážné kulturní revoluci? Jakou roli může v tomto ohledu sehrát zkušenost církve?

Pořad si můžete poslechnout v našem audioarchivu zde. Dostupný je hned druhý den po odvysílání premiéry.

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.

Darujte Proglas!