Nevěra vždycky rozbije vztah. Když partner něco udělá špatně, je dobré mu to říct. Hlavní je, aby manželství dobře fungovalo. Tyto a další představy o partnerských vztazích někdy nevědomky převádíme v partnerství a manželství do praxe. V rozhovoru s terapeutem a manželským poradcem Josefem Zemanem zjistíme, že na opravdovou lásku se často musí úplně jinak.
„Manželství se změnilo. Naším úkolem je teď vnášet mezi lidi lásku,“ říká Josef Zeman, který manželskými krizemi prováděl více než tři tisíce párů. Za svůj život a dlouho praxi zjistil, že v dnešní době už není základním předpokladem dobrého manželství, aby jenom "dobře fungovalo" – tedy aby partneři spolu dokázali vydržet, aby spolu uměli žít a měli hodné děti. „To, na čem musí dobré partnerství stát, je manželská láska,“ tvrdí psycholog. Kde ji vzít a jak ji celý život pěstovat? I o tom byl náš rozhovor.
Povídali jsme si ale i o správném výběru partnera, proč je vždycky na nás kompenzovat vztahový propad a proč jsou výčitky zabijáky vztahu. Jedním z předpokladů dobrého vztahu je podle doktora Zemana zdravá sebeláska: „Je to zralost osobnosti,“ říká terapeut a pokračuje: „Nemůžu se například zbavit zlozvyků a pracovat na sobě, když se nemám rád.“
Jaký je rozdíl mezi ženským a mužským sexem? Jak je možné, že některá manželství jsou po nevěře lepší, než před ní? A jak zvládnout, když se během manželství zamilujeme do někoho jiného?
S manželským poradcem, zakladatelem Národního centra pro rodinu a psychologem Josefem Zemanem si o vztazích povídá Alžběta Havlová. Rozhovor si poslechněte ve čtvrtek 4. Března v 16 hodin, v repríze v sobotu 16:55.
Bonusový díl, který zachycuje, co se do našeho rozhovoru nevešlo, můžete poslouchat od pátečního večera na následujících odkazech:
Nevěra se nevyhýbá ani věřícím párům. Manželé, kteří přijali pozvání k rozhovoru jsou toho důkazem. Po 23 letech manželství si nevěrou prošli. Svou zkušenost popisují jako „extremní destruktivní zážitek na hranici života a smrti”. I přesto jsou teď nadále spolu. Od té doby uplynuly dva roky a oba manželé jsou připraveni o své zkušenosti promluvit. Poslouchejte další díl seriálu Rodina bez filtru.
Čekání na Godota – tak se jmenuje blog, který píše mladá psycholožka Jana. Podobně nekonečné je totiž její čekání na to, až otěhotní. S manželem se o dítě snaží téměř čtyři roky, zatím neúspěšně. Co prožívá žena, která si od dětství nepřála nic jiného, než se stát maminkou? A jak neplodnost ovlivní partnerství a sexualitu? I o tom bude druhý díl seriálu Rodina bez filtru, který má tentokrát i bonusový díl.
Může si člověk připadat krásný a přitažlivý, i když jeho tělo vypadá od narození jinak než těla ostatních? A jak být v pohodě s tím, když člověk po třicítce ještě nemá životního partnera - a protože je na vozíku, znamená to, že zatím musí být závislý na pomoci rodičů nebo asistentů? Ladislava Blažková, mluvčí Ligy vozíčkářů, je na vozíku kvůli dětské mozkové obrně. Osobní rozhovor o životě ženy na vozíku s ní vede Alžběta Havlová.
Producentka a režisérka Kamila Zlatušková má pestrý nejen život pracovní, ale i ten rodinný. S příchodem prvního syna na vlastní kůži poznala, jak je někdy těžké tyto dva světy kloubit. Rozhovor o tom, jaké to je, když na rodičovské dovolené zůstane s dítětem otec, o výchově dětí, ale i tom, jak se žije v temperamentním manželství.
Kateřina a Daniel - dva mladí lidé, dva různé příběhy. Pojí je ale zkušenost s přímluvnou modlitbou. Pomoc se rozhodli vyhledat ve chvíli, kdy nevěděli, jak si s určitým problémem poradit. Dan díky modlitbě znovu prožil momenty z dětství, ve kterých se cítil osamělý a nejistý, a vrátilo mu to chybějící sebevědomí. Katka zase pochopila, že díky složitému vztahu s otcem opakovaně vyhledává ty nesprávné muže.
Mít se rád, žít bez lží o sobě samém a zbavit se trápení i traumat, která v sobě nosíme. I toto může být výsledek přímluvné modlitby. Michaela se této modlitbě věnuje několik let, pomohla už desítkám lidí. O modlitbě, která může mít větší sílu, než si myslíme, o zázracích, které se během ní dějí, ale i o zlu, které občas může vylézt na povrch.
Vězeňské prostředí působí na většinu lidí deprimujícím dojmem. Jak ho ale vnímá člověk, pro nějž je setkávání s vězni každodenní realitou? Otto Broch je trvalý jáhen, dlouhá léta působil jako kaplan v olomoucké vazební věznici a před nedávnem se stal hlavním kaplanem Vězeňské služby České Republiky. Rozhovor o tom, zda-li je těžké vězně vnitřně nesoudit, o křehkosti vztahu mezi kaplanem a odsouzeným, ale i o radosti a pokoji.
Pozvání do pořadu Dopoledne s Proglasem přijala prezidentka Sítě pro rodinu a zakladatelka prvních mateřských center u nás. Pětinásobná matka je členkou Rady vlády pro rovnost žen a mužů a může se pochlubit oceněním Žena Evropy 2003. V roce 1988 stála Rut Kolínská, dcera evangelického faráře, u zrodu ekologického sdružení Pražské matky.
Začínala jako pekařka, dnes je z ní advokátka se zkušeností s pozicí děkanky Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Je známá jako energická žena, často a ráda se směje. Zápal, se kterým mluví o právu a spravedlnosti, o svých studentech nebo o Bohu, by jí mohl leckdo závidět. Hostem pořadu Na dřeň byla profesorka Markéta Selucká.
Domácí násilí vám může zkazit dětství i dospívání. Možná se s ním vyrovnáváte celý život a možná sami nakonec padnete na dno. Nebo se stane zázrak a vy máte, jako mladá maminka Katka, vlastní spokojenou rodinu, za kterou jste neskutečně vděční.
Výbušná nespoutanost a svoboda, které jsou nakažlivé tak, že se do nich člověk dokáže zamilovat po první protančené písni. Radost sdílená na tanečním parketu. Možná už jste taky zažili swing a možná vám taky učaroval. Nebo jste si ťukali na čelo, co na tom lidi vidí. Ať už patříte tam či onam, tenhle rozhovor je pro vás všechny.
O chvílích, kdy to člověk chce raději napálit do stromu. O vyhoření, které se týká nejen učitelů, doktorů nebo sociálních pracovníků, ale taky kněží. A o radosti, kde a zda ji hledat. O tom všem je další díl pořadu Na dřeň.
Některá místa a prostředí si jako lidé, a o to více možná jako křesťané, idealizujeme. Snad i proto nás potom může překvapit fakt, že šikana, ponižování podřízených nebo manipulace nejsou vyhrazeny jen školním třídám nebo světským pracovištím. Naopak – rozhodně se nevyhýbají třeba ani řeholním řádům.
Neboj! Klid,. Chovej se slušně. Jsou vám tato slova povědomá? Možná jste je zahlédli na fasádách brněnských domů, na skružích městské periférie, nebo v knize b jako brno. Streetartista a umělec, autor angažovaných nápisů ale i interiérů, který vystupuje anonymně pod pseudonymem TIMO, je hostem dalšího dílu Na dřeň.
Do studia přišel bosky a před rozhovorem poprosil o modlitbu. Dávalo mi to smysl - Víťu Marčíka znám jako herce, komedianta, věřícího člověka - až při přípravě otázek jsem zjistila, že před konverzí byl komunistou.