Na dřeň s M. Váchou a J. Valentou: Křesťanství je sklenice červeného vína a doutník po dobrém obědě

Na dřeň s Váchou a Valentou: Křesťanství je sklenice červeného vína a doutník po dobrém obědě

Pořad v souvislostech


S Markem Orko Váchou a Jožinem Valentou
Audioarchiv
19. prosince 2019 Na dřeň Autor: Hana Kašpárková

V uvolněném, ale zároveň hlubokém rozhovoru posluchač nahlédne pod masku veřejného vystupování spisovatele Marka Orko Váchy. Povídají si s ním totiž jeho přátelé - jak redaktorka Hanka Kašpárková, tak Jožin Valenta, spoluautor knihy Jízda v levém pruhu. Rozhovor nejen o tom, že křesťanství má být sklenice červeného vína a doutník po dobrém obědě.

Oba muže spojuje mnohé: dlouholeté přátelství, pořádání táborů pro mladé, jejich nová kniha, ale především jedinečný vztah k Bohu, plný nekorektního humoru i přijetí závažnosti našeho údělu tady na Zemi. Kromě radosti z prožívání křesťanství budou naši hosté například také uvažovat, jak člověk pozná místo, na kterém ho chce Bůh mít.

„Myslím si, že to velmi souvisí s tím, aby si člověk začal vážit sám sebe. Celý vtip křesťanství je v tom, abych s pokorou přijal celý svůj život. Abys věděla, že tady na Tobě stojí celý vesmír. Že kvůli Tobě byl stvořen vesmír a evangelium bylo napsané kvůli Tobě. A pokud tohle člověk s pokorou přijme, tak už se potom nemůže odpoledne dívat na telenovely,“ říká Orko Vácha. „Kardinál Newman se modlí: pokud mi, Pane, nedáš dohlédnout na konec, tedy smysl mého života, dej, ať dohlédnu aspoň za první roh. Tak já se teď snažím dohlédnout aspoň za první roh, skákat jak opice z větve na větev a uvidíme, kam mě to zanese,“ doplňuje k hledání svého údělu Jožin Valenta.

Autoři knihy s redaktorkou Hankou.Jak souvisí věda a víra? A jak je to v církvi s tím celibátem? Tak tyto otázky rozhodně nečekejte.

Rozhovor o Božím doteku v Argentině či v Ivančicích, o semináři tehdy a teď i tom, jak čištění zubů proměnit v modlitbu, naladíte na Proglasu ve čtvrtek v 16 hodin, poté kdykoli v podcastech na Spotify, Apple Podcasts nebo Soundtier

Líbí se vám rozhovor v pořadu Na dřeň? Podpořit nás můžete zde

Regiony

Regiony

Blahopřání

Pošlete svým blízkým k narozeninám či svátku písničku s přáním.