Člověk, který vše podřizuje svým ekonomickým zájmům a podléhá iluzi, že je středem světa, má za následek, že málo dbá na ochranu slabších a nemohoucích.
S překladatelem, publicistou a literárním historikem Danielem Soukupem pokračujeme v komentářích třetí kapitoly dokumentu Laudato si´. Poslouchejte v pondělí 29. února 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek v 16.00.
V aktuálním pořadu se zastavíme nad články 120-123. „Staví-li člověk do středu sám sebe, dává nakonec absolutní prioritu svým podružným zájmům a všechno ostatní se stává relativním“, uvádí papež František ve 120. článku dokumentu. Papež v encyklice opakovaně zdůrazňuje, že není lhostejné, jaká je naše životní filosofie. Pokud jsou naše životní postoje scestné, je scestný i nás životní styl, vysvětluje v rozhovoru Daniel Soukup a dodává, že relativismus paradoxně souvisí s lidským egocentrismem a s absolutizací jeho podružných zájmů - s nepatřičným zdůrazňováním svého já.
Kam až nás může zavést naše touha diktovat všemu ostatnímu své potřeby? Kde hledat zdroje pro lepší chápání postavení člověka ve světě a v přírodě? Můžeme za tímto relativismem spatřovat příčinu mentality „použij a vyhoď“, která vyrábí množství odpadu jenom kvůli nezřízené touze konzumovat více, něž kolik je skutečně třeba?
Pořad si můžete poslechnout v našem audioarchivu zde. Dostupný je hned druhý den po odvysílání premiéry.
Zveme vás k poslechu další části z cyklu pořadů nad encyklikou Laudato si´. S překladatelem, publicistou a literárním historikem Danielem Soukupem se nyní budeme zamýšlet nad důsledky, jež vyplývají z nesprávného pojetí antropocentrismu. Vysíláme v pondělí 22. února 2016 ve 22.00., opakujeme ve čtvrtek v 16.00.
V pořadech z cyklu Laudato si´ jsme se v souvislosti s rozvojem vědy a techniky dosud zabývali negativními jevy, z nichž není snadné východisko. Nyní se dostáváme k pasážím, z nichž vysvítá naděje na změnu.
V aktuálním pořadu z cyklu Laudato si´ pokračujeme výkladem třetí kapitoly dokumentu papeže Františka. V českém vydání je pasáž nadepsána titulkem Globalizace technokratického paradigmatu.
S překladatelem, publicistou a literárním historikem působícím na Filozofické fakultě UK Danielem Soukupem pokračujeme v komentářích třetí kapitoly dokumentu Laudato si´. Poslouchejte v pondělí 25. ledna 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 28. 1. v 16.00
Otevíráme druhou kapitolu encykliky papeže Františka nazvanou Evangelium stvoření. Rozjímat budeme nad starozákonními texty, které se vztahují k tématu ochrany Božího stvoření. Výklad stěžejních pasáží nám poskytne farář Českobratrské církve evangelické a pedagog brněnské Masarykovy univerzity Jan Zámečník. Poslouchejte v pondělí 4. ledna 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 7.1. v 16.00.
Vnímá bohatý člověk dostatečně potřeby chudých? Jakou roli v tom sehrávají média? Zajímají nás jejich osudy? Jak může k citlivějšímu vnímání potřeb chudých přispět rodina, škola či katecheze ve farnostech? Mají naše děti dobrý příklad ohleduplného přístupu k životnímu prostředí a k potřebám bezbranných? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat s bývalým členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jiřím Šenkýřem. Vysíláme v pondělí 28. prosince 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 31.12. v 16.00.
Hostem pořadu z cyklu Laudato si´ je bývalý člen RRTV Jiří Šenkýř. Zamýšlíme nad rolí digitálních technologií a jejich vlivu na mezilidské vztahy. Vysíláme v pondělí 21. prosince 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 24. 12. v 16.00.
Lidstvo nemůže přežít bez tří základních věcí: vzduchu, úrodné půdy a vody. Minulým dvěma tématům, jsme se již věnovali, nyní je před námi otázka ochrany vod. Vysíláme v pondělí 14. prosince ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 17. 12. v 16.00.
V minulém dílu jsme se zabývali tématem ochrany biodiverzity. Hovořili jsme o tom, že druhová pestrost v krajině je nutná pro zajištění rovnováhy ekosystémů. Dnes na toto téma volně navážeme. V aktuálním pořadu z cyklu Laudato si´ chceme poskytnout příklady dobré praxe lidí, kteří usilují o zvýšení druhové pestrosti v místě, kde žijí. Poslouchejte v pondělí 7. prosince 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 10. 12. v 16.00
V sedmém dílu cyklu pořadů Laudato si´ budeme pokračovat otázkou biodiverzity. Hostem pořadu bude biolog a ekolog Mojmír Vlašín. Vysíláme v pondělí 30. listopadu 2015 ve 22.00 s reprízou ve čtvrtek 3. prosince v 16.00.
Zveme vás k poslechu šestého dílu z cyklu Laudato si´. Stále se nacházíme v první kapitole encykliky, která nese název Co se děje našemu domovu. V pořadu se tentokrát ptáme, co se děje s naší zemědělskou půdou a životem v ní. Poslouchejte v pondělí 23. listopadu 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 26. 11. v 16.00.
Lidstvo vyprodukuje stovky milionů tun odpadů za rok, z nichž mnohé nejsou biologicky rozložitelné, upozorňuje papež František v encyklice Laudato si´. O nadměrné produkci odpadu a možnostech jeho opětovného využití budeme hovořit s vedoucím poradny ekologického institutu Veronica Petrem Ledvinou. Vysíláme 9. listopadu 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 12. 11. v 16.00.
Ve třetí části cyklu Laudato si´ se budeme naposledy věnovat klimatickým změnám. Hostem pořadu bude ředitelka ekologického institutu Veronica Yvonna Gailly, která se problematice věnuje už 25 let.
V druhém dílu cyklu Laudato si´ budeme pokračovat v tématu oteplování planety. Hovořit budeme o možnostech adaptace na klimatické změny ve městech. Hostem pořadu bude Miroslav Kundrata, ředitel ekologické organizace Nadace Partnerství. Vysíláme v pondělí 26. října 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 26.10. v 16.00.
Zveme k poslechu první části z cyklu pořadů věnovaných myšlenkám papeže Františka v encyklice Laudato si´. Otevíráme první kapitolu dokumentu Co se děje našemu domovu. V prvním dílu budeme hovořit o změnách klimatu, jejich příčinách, důsledcích a možnostech adaptace na oteplování planety. Poslouchejte v pondělí 19. října 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 22. října v 16.00.