Na dřeň s budoucí řeholnicí: Pochybnosti v klášteře nemizí, ale je pod nimi pokoj

Na dřeň s budoucí řeholnicí: Pochybnosti v klášteře nemizí, ale je pod nimi pokoj

Pořad v souvislostech


S Alžbětou Vašků o vstupu do kláštera
Audioarchiv
25. března 2021 Na dřeň Autor: Ondřej Havlíček

Alžběta Vašků už půl roku obývá klášter Milosrdných sester sv. Kříže v Kroměříži. Chystá se na život sestry sv. Kříže a píše o tom internetový deník, ve kterém odkrývá nejen život za zdmi kláštera, ale také své pocity a myšlenky.

„S odchodem do kláštera jsem musela dát sbohem spoustě věcí. Chybí mi, že nemůžu jít, kdy chci, s kým chci a kam chci. Chybí mi také prostor pro psaní, pro cestování. Tohle všechno jsem automaticky opustila,“ vypráví Alžběta, která v létě úspěšně zakončila magisterské studium Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a místo toho, aby se vydala učit, mohla konečně nastoupit natrvalo na místo, ve kterém toužila žít už šest let.

Kamarádi a známí se jí prý často ptají, jestli ji klášter příliš neomezuje, když teď nemůže jen podle sebe rozhodovat o tom, kdy a kam půjde nebo co bude dělat. „Necítím to tak, že by mi to vzalo kousek svobody. Kdyby mi to všechno zůstalo, byla bych ochuzená o mnohé ještě mnohem krásnější, co mám teď.“

Až ji život v klášteře zevšední, ráda by objevila krásu ve všednodennosti. Z jejího hlasu nejsou cítit pochyby, i když sama přiznává, že je má. Dodává ale, že hluboko pod nimi cítí hlavně pokoj.

Jak se mladá žena rozhodne pro život v klášteře? Co jí dává a bere? A co se děje při vstupu do kláštera s ambicemi?

Nejen to se dozvíte při poslechu nového dílu pořadu Na dřeň. Odpovědi na otázky Ondřeje Havlíčka poslouchejte ve čtvrtek 25. března od 16:00 nebo v sobotu 27. března od 16:55 na Proglasu. Kdykoliv potom také ve všech podcastových aplikacích.

074709_05_519142