Na dřeň s manželi Klusovými: K lásce se vždycky skloň

Na dřeň s manželi Klusovými: K lásce se vždycky skloň

Pořad v souvislostech


S manželi Tamarou a Tomášem Klusovými
Audioarchiv
15. ledna 2020 Na dřeň Autor: Hana Strašáková

Rozhovor s nahlédnutím do kuchyně rodiny Klusových. A to doslova. Se slavným manželským párem si v tomto poněkud netradičním dílu povídáme u nich doma. O lásce, výchově dětí, o tom, co pro ně znamená štěstí, ale i o víře a těžkých chvílích v jejich vztahu.

Zpěvák Tomáš a umělkyně Tamara mají tři děti a s nimi dle jejich slov konečně přišel do života jejich rodiny řád. Bydlí v domě uprostřed lesa nedaleko za Prahou a u stolu s výhedem do zahrady vzniká většina jejich osvětových a charitativních projektů. Propagují je převážně na sociálních sítích a nedávno se rozhodli zprostředkovávat veřejnosti také svůj osobní a rodinný život. "Je pro nás důležité veřejnosti ukazovat, že rodina je požehnání a máme si jí vážit, máme si vážit světa kolem sebe. To, že nás někdo sleduje a je ochotný se s námi bavit nebereme jako privilegium, ale jako další možnost, jak předávat dobrou myšlenku," odpovídají manželé na otázku, zda by chtěli žít více anonymní život.

Bavili jsme se také o tom, jestli existuje recept na štěstí. "Když jsem porodila druhé dítě, Alfréda, tak jsem si opravdu uvědomila, že jsem matkou, pustila jsem otěže a přestala jsem dávat pozornost tomu, co bych chtěla dělat místo mateřství, po čem toužím, a začala jsem vnímat to, co mám. A v ten moment jsem si uvědomila, že mám neskutečné štěstí a vnímám ho v každé chvíli. Takže recept na štěstí je to, že ho nehledáš, ale že ho žiješ," říká Tamara.

klusovi_insta

Co na sobě mají rádi a co je naopak štve? Tomáš na Tamaře obdivuje její altruismus, ochotu nezabývat se jen sama sebou, ale nekonečně se rozdělovat pro druhé. "Jenže někdy mě na ní štve právě tohle, že já společně s ní klesám na tom žebříčku potřeb až někam na nejspodnější příčku." Tamara sama otevřeně říká, že je to její celoživotní problém: "Já bych si štěstí nikdy nedokázala přát celý sama pro sebe. Všechno dám hned ostatním. A někdy je to až náraz, bolí mě to samotnou, že se k sobě neumím chovat hezky. Neumím se na okolí vykašlat, všechno se mě týká."

"Když jsme se poznali, slíbili jsme si, že se neztratíme ze života. Došlo až k takovému bratrsko sesterskému protnutí. Nemohli jsme bez sebe být, bylo to až paralizující," popisuje Tomáš jejich první setkání. Ve svém vztahu ale museli zvládnout také těžké chvíle. "Nevěra pro mě byla poslední lekce, paradoxně jsem se díky této situaci stal opravdu mužem. Nakonec jsem odpustil i sám sobě. Ženě musím ve vztahu věnovat plnou pozornost," popisuje otevřeně Tomáš. Tamara zase to, jak dokázala Tomášovi odpustit. "Myšlenka, že nejsme vedle sebe je daleko bolestivější, než to, že spolknu svoje ego a začneme tu situaci řešit. Pokud je ve vztahu aspoň trochu lásky, tak se k ní vždycky skloň. Láska je Bůh, lásku musíš vždycky ctít."

Rozhovor s Tamarou a Tomášem Klusovými si poslechněte ve čtvrtek 16. ledna od 16 hodin na Radiu Proglas. Klusovi toho řekli ještě mnohem více, rozhovor v plném znění si můžete poslechnout jako podcast na Spotify, Apple Podcasts nebo Soundtier

Líbí se vám rozhovor v pořadu Na dřeň? Podpořit nás můžete zde

Proč a jak používat podcasty si můžete přečíst zde