Laudato si´: Závaznost encykliky pro věřící politiky? (28/37)

Laudato si´: Závaznost encykliky pro věřící politiky? (28/37)
21. dubna 2016 Laudato si´ Autor: Petr Pospíšil

Papež František se v encyklice Laudato si´ obrací k politikům a navrhuje konkrétní změny, o něž by měli odpovědní činitelé usilovat. Jak je tomu se závazností encykliky pro křesťany a zvláště pro věřící politiky? Poslouchejte v pondělí 25. dubna 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 28. 4. v 16.00.

Je encyklika závazným dokumentem určujícím směr v konkrétních rozhodovacích procesech křesťana? Je katolický politik povinen vzít v potaz myšlenky encykliky ve výkonu své funkce? Nejednalo by se v takovém případě o nezdravé sbližování náboženství a politiky?

Papež František nenavrhuje laciná řešení problémů v péči o společný domov. Východiska, která nabízí, s sebou nesou jisté nároky - úsporná opatření, odpovědné chování, apod. Je pravděpodobné, že když tyto nároky vznese politik, ztratí své voliče a riskuje tak svou politickou kariéru a vliv. Má tedy vůbec smysl taková řešení předkládat?

Hostem pořadu bude církevní právník Libor Botek, působící na Cyrilometodějské teologické fakultě UP v Olomouci. Pořad připravil redaktor Marek Chvátal.

Pořad si můžete poslechnout v našem audioarchivu zde. Dostupný je hned druhý den po odvysílání premiéry.