Laudato si´: Závaznost encykliky pro věřící politiky? (28/37)

Laudato si´: Závaznost encykliky pro věřící politiky? (28/37)

Pořad v souvislostech


Závaznost encykliky pro věřící politiky?
Budeme vysílat

Kutnohorská kostnice
Návštěva věznice na Cejlu
Školské zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka
Vysílali jsme


Návštěva věznice na Cejlu

Vzpomínka na generála Heliodora Píku

Poutní místo Skoky u Žlutic
Audioarchiv
21. dubna 2016 Laudato si´ Autor: Petr Pospíšil

Papež František se v encyklice Laudato si´ obrací k politikům a navrhuje konkrétní změny, o něž by měli odpovědní činitelé usilovat. Jak je tomu se závazností encykliky pro křesťany a zvláště pro věřící politiky? Poslouchejte v pondělí 25. dubna 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 28. 4. v 16.00.

Je encyklika závazným dokumentem určujícím směr v konkrétních rozhodovacích procesech křesťana? Je katolický politik povinen vzít v potaz myšlenky encykliky ve výkonu své funkce? Nejednalo by se v takovém případě o nezdravé sbližování náboženství a politiky?

Papež František nenavrhuje laciná řešení problémů v péči o společný domov. Východiska, která nabízí, s sebou nesou jisté nároky - úsporná opatření, odpovědné chování, apod. Je pravděpodobné, že když tyto nároky vznese politik, ztratí své voliče a riskuje tak svou politickou kariéru a vliv. Má tedy vůbec smysl taková řešení předkládat?

Hostem pořadu bude církevní právník Libor Botek, působící na Cyrilometodějské teologické fakultě UP v Olomouci. Pořad připravil redaktor Marek Chvátal.

Pořad si můžete poslechnout v našem audioarchivu zde. Dostupný je hned druhý den po odvysílání premiéry.