Laudato si´: Obnovitelné zdroje energie a jejich využití na církevních stavbách (30/37)

Laudato si´: Obnovitelné zdroje energie a jejich využití na církevních stavbách (30/37)
5. května 2016 Laudato si´ Autor: Petr Pospíšil

Papež František s ohledem na péči o náš společný domov vyzývá k maximálnímu omezení využívání fosilních paliv a k většímu využívání obnovitelných zdrojů energie.

Kromě komentářů k jejich výhodám a nevýhodám nabídneme příklady jejich využití na církevních stavbách. Vysíláme v pondělí 9. května 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek v 16.00.

Hostem pořadu bude Bronislav Bechník odborník na obnovitelné zdroje energie působící na VUT v Brně.  „Dánsko uvažuje o tom, že přejde na sto procent obnovitelných zdrojů do roku 2050 a v rámci toho jednají s dánskými firmami o tom, že mohou nastat situace, kdy energie prostě nebude a bude nutno zastavit výrobu na několik dní. A ty firmy to akceptují, protože ta motivace k využívání obnovitelných zdrojů je tam obrovská“, zmiňuje v rozhovoru Bronislav Bechník.

Kdyby se nám podařilo nahradit uhlí a jádro obnovitelnými zdroji energie, byl by takový systém dostatečně výkonný a spolehlivý? Potřebujeme skutečně tolik energie, kolik dnes spotřebováváme?

Kromě komentářů k  výhodám a nevýhodám obnovitelných zdrojů energie nabídneme příklady jejich využití na církevních stavbách. Solární panely zásobují elektřinou například aulu Pavla VI. ve Vatikánu, u nás je známa větrná turbína na Svatém Hostýně, zmíníme se o čistém energetickém řešení pravoslavné církve ve Vilémově, na katedrále v Magdeburgu či církevního centra v hornorakouském Welsu.

Pořad si můžete poslechnout v našem audioarchivu zde. Dostupný je hned druhý den po odvysílání premiéry.