- Úvod
- Vzdělávací cyklus
- Laudato si´
- Laudato si´: Co říká encyklika politikům? (34/37)
Laudato si´: Co říká encyklika politikům? (34/37)

Nad pátou kapitolou encykliky papeže Františka, nazvané „Jak se zorientovat a jak jednat“, budeme rozmlouvat s poslancem Evropského parlamentu Pavlem Svobodu.
Vysíláme v pondělí 6. června 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek v 16.00.
V listopadu 2014 papež František navštívil sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku. V té době encyklika Laudato si ještě neexistovala. Už tehdy ale Svatý otec upozornil na některé environmentální problémy, s nimiž se Evropa potýká. Jakou odezvu na návštěvu hlavy Římskokatolické církve parlament zaznamenal? Jak si lze vyložit hlasy kritiků, kteří papežovi vytýkají, že není ekolog, a proto by se neměl vyjadřovat k ekologickým otázkám? Jakou šanci dává encyklika samotné ekologii? To jsou jen některé otázky, které jsme našemu hostu položili.
Hovoříme také například o souvislostech péče o životní prostředí a boje proti chudobě, o rozložení odpovědnosti mezi místní a globální úroveň politického rozhodování nebo o tom, nakolik je Františkova vize uskutečnitelná.
„Konečně je tu vize, která svojí úplností a komplexností dává smysl. Dává odpovědi na ty velké vztahové globální otázky a pokud by se jí podařilo uplatnit do praxe, tak to je něco, co bude nejenom výhrou pro všechny zúčastněné, to znamená všechny lidi, životní prostředí, ale také to ukáže, že křesťanství má tu správnou celkovou vizi stvoření, a že je potřeba mu naslouchat“, říká o myšlenkách papeže Františka europoslanec Pavel Svoboda.
Pořad si můžete poslechnout v našem audioarchivu zde. Dostupný je hned druhý den po odvysílání premiéry.
Související články
Laudato si´: Dialogem k nové národní a lokální politice (33/37)
Ekologická daňová reforma, podpora drobných zemědělců, odpor veřejnosti vůči developerským zástavbám v chráněných lokalitách, redefinice rozvoje a pokroku – to jsou některá témata, o nichž budeme hovořit s publicistou a analytikem z nevládního centra Glopolis Vojtěchem Koteckýcm.
Laudato si´: Dialog o životním prostředí v mezinárodní politice (32/37)
Hostem pořadu je publicista, analytik z pražského institutu Glopolis a ochránce životního prostředí Vojtěch Kotecký. Vysíláme v pondělí 23. května 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek v 16.00
Laudato si´: Encyklika z pohledu Akademie věd ČR (31/37)
„Většina textu je psána velmi věcně a kriticky a z hlediska vědeckého pohledu je velmi čtivá. V principu mě ta encyklika potěšila. Musím říct, že jsem tak zajímavý materiál nečekal“, říká v rozhovoru předseda AV ČR Jiří Drahoš. Vysíláme v pondělí 16. května 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek v 16.00.
Laudato si´: Obnovitelné zdroje energie a jejich využití na církevních stavbách (30/37)
Papež František s ohledem na péči o náš společný domov vyzývá k maximálnímu omezení využívání fosilních paliv a k většímu využívání obnovitelných zdrojů energie.
Laudato si´: Příklady dobré praxe na komunální úrovni (29/37)
V našich pořadech se zamýšlíme nad stěžejními myšlenkami dokumentu papeže Františka a přemýšlíme o tom, jak je prakticky realizovat. Vysíláme v pondělí 2. května 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek v 16.00.
Laudato si´: Závaznost encykliky pro věřící politiky? (28/37)
Papež František se v encyklice Laudato si´ obrací k politikům a navrhuje konkrétní změny, o něž by měli odpovědní činitelé usilovat. Jak je tomu se závazností encykliky pro křesťany a zvláště pro věřící politiky? Poslouchejte v pondělí 25. dubna 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 28. 4. v 16.00.
Laudato si´: Obecné dobro a mezigenerační spravedlnost (27/37)
Jaký svět chceme předat, těm, kdo přijdou pro nás? To je podle papeže Františka klíčová otázka, bez níž naše ekologické snahy nepřinesou zásadní výsledky. Vysíláme v pondělí 18. dubna 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek v 16.00.
Laudato si´: Obecné dobro a kulturní ekologie (26/37)
Host pořadu hovoří o ekologií všedního života a o přínosech občanské angažovanosti ve veřejných záležitostech.
Laudato si´: Okolnosti vzniku encykliky a první ohlasy (25/37)
Hostem relace bude v pondělí 4. dubna 2016 ve 22.00 profesor Lubomír Mlčoch. Pořad opakujeme ve čtvrtek v 16.00.
Laudato si´: Nezávislost na globálním ekonomickém systému? (24/37)
V cyklu komentářů encykliky papeže Františka Laudato si´ se dostáváme ke čtvrté kapitole, která nese název Integrální ekologie. V této kapitole se papež zabývá vztahy mezi ekologií, ekonomikou a sociální spravedlností. K mikrofonu jsme pozvali Dr. Naďu Johanisovou, která se těmito vztahy zabývá na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Vysíláme v pondělí 28. 3. 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 31. 3. v 16.00.
Laudato si´: Genetické modifikace organismů (23/37)
„Člověk smí zasahovat do rostlinné i živočišné říše a sloužit si jí, pokud je to k jeho životu nezbytné“, uvádí v encyklice Laudato si´ papež František. Vědecké poznatky v oblasti výzkumu DNA nabízí úctyhodné možnosti, zároveň však s sebou nesou vážná nebezpečí zneužití. Hostem pořadu bude biolog, přednosta Ústavu etiky na 3. LK UK a katolický kněz Marek Orko Vácha. Vysíláme v pondělí 21. března 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek v 16.00.
Laudato si´: Pokrok vědy a techniky - smíme vše, co dokážeme? (22/37)
V aktuálním pořadu z cyklu Laudato si´ budeme hovořit o nutnosti rozvoje ekonomie, která nabídne různost výroby a umožní podnikatelskou kreativitu, která bude schopna čelit tlaku velkých nadnárodních společností.
Laudato si´: Nezbytnost hájit práci (21/37)
Podle biblického příběhu stvoření Bůh postavil člověka do právě stvořené zahrady, aby o ni pečoval, aby pracoval a pěstoval plodiny.
Laudato si´: Egocentrismus jako scestná životní filosofie (20/37)
Člověk, který vše podřizuje svým ekonomickým zájmům a podléhá iluzi, že je středem světa, má za následek, že málo dbá na ochranu slabších a nemohoucích.
Laudato si´: Důsledky chybného pojetí antropocentrismu (19/37)
Zveme vás k poslechu další části z cyklu pořadů nad encyklikou Laudato si´. S překladatelem, publicistou a literárním historikem Danielem Soukupem se nyní budeme zamýšlet nad důsledky, jež vyplývají z nesprávného pojetí antropocentrismu. Vysíláme v pondělí 22. února 2016 ve 22.00., opakujeme ve čtvrtek v 16.00.
Laudato si´: rozvoj vědy a techniky nemusí znamenat vždy pokrok (18/37)
V pořadech z cyklu Laudato si´ jsme se v souvislosti s rozvojem vědy a techniky dosud zabývali negativními jevy, z nichž není snadné východisko. Nyní se dostáváme k pasážím, z nichž vysvítá naděje na změnu.
Laudato si´: Fragmentace vědění a ztráta smyslu pro celek (17/37)
Zveme vás k poslechu pořadu z cyklu Laudato si´. Nacházíme se ve třetí kapitole dokumentu papeže Františka.
Laudato si´: Technika vymknutá kontrole - výtvor ovládající tvůrce? (16/37)
V aktuálním pořadu z cyklu Laudato si´ pokračujeme výkladem třetí kapitoly dokumentu papeže Františka. V českém vydání je pasáž nadepsána titulkem Globalizace technokratického paradigmatu.
Laudato si´: Úžas ale i varování před technickým pokrokem (15/37)
S překladatelem, publicistou a literárním historikem působícím na Filozofické fakultě UK Danielem Soukupem pokračujeme v komentářích třetí kapitoly dokumentu Laudato si´. Poslouchejte v pondělí 25. ledna 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 28. 1. v 16.00
Laudato si´: Kreativita a moc technologií (14/37)
Otevíráme třetí kapitolu encykliky papeže Františka Laudato si´, jež nese název Lidský kořen ekologické krize.
Laudato si´: Texty Nového zákona o Božím stvoření (13/37)
Zveme vás k poslechu dalšího pořadu z cyklu Laudato si´. Věnovat se budeme novozákonním textům, jež mají co říci k tématu ochrany Božího stvoření.
Laudato si´: Texty Starého zákona o Božím stvoření (12/37)
Otevíráme druhou kapitolu encykliky papeže Františka nazvanou Evangelium stvoření. Rozjímat budeme nad starozákonními texty, které se vztahují k tématu ochrany Božího stvoření. Výklad stěžejních pasáží nám poskytne farář Českobratrské církve evangelické a pedagog brněnské Masarykovy univerzity Jan Zámečník. Poslouchejte v pondělí 4. ledna 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 7.1. v 16.00.
Laudato si´: Odpovědnost bohatých zemí vůči chudým (11/37)
Vnímá bohatý člověk dostatečně potřeby chudých? Jakou roli v tom sehrávají média? Zajímají nás jejich osudy? Jak může k citlivějšímu vnímání potřeb chudých přispět rodina, škola či katecheze ve farnostech? Mají naše děti dobrý příklad ohleduplného přístupu k životnímu prostředí a k potřebám bezbranných? Odpovědi na tyto otázky budeme hledat s bývalým členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jiřím Šenkýřem. Vysíláme v pondělí 28. prosince 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 31.12. v 16.00.
Laudato si´: Technické prostředky jako náhražka mezilidských vztahů? (10/37)
Hostem pořadu z cyklu Laudato si´ je bývalý člen RRTV Jiří Šenkýř. Zamýšlíme nad rolí digitálních technologií a jejich vlivu na mezilidské vztahy. Vysíláme v pondělí 21. prosince 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 24. 12. v 16.00.
Laudato si´: Ochrana vod (9/37)
Lidstvo nemůže přežít bez tří základních věcí: vzduchu, úrodné půdy a vody. Minulým dvěma tématům, jsme se již věnovali, nyní je před námi otázka ochrany vod. Vysíláme v pondělí 14. prosince ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 17. 12. v 16.00.
Laudato si´: ochrana biodiverzity, příklady dobré praxe (8/37)
V minulém dílu jsme se zabývali tématem ochrany biodiverzity. Hovořili jsme o tom, že druhová pestrost v krajině je nutná pro zajištění rovnováhy ekosystémů. Dnes na toto téma volně navážeme. V aktuálním pořadu z cyklu Laudato si´ chceme poskytnout příklady dobré praxe lidí, kteří usilují o zvýšení druhové pestrosti v místě, kde žijí. Poslouchejte v pondělí 7. prosince 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 10. 12. v 16.00
Laudato si´: Ztráta biodiverzity (7/37)
V sedmém dílu cyklu pořadů Laudato si´ budeme pokračovat otázkou biodiverzity. Hostem pořadu bude biolog a ekolog Mojmír Vlašín. Vysíláme v pondělí 30. listopadu 2015 ve 22.00 s reprízou ve čtvrtek 3. prosince v 16.00.
Laudato si´: Ochrana zemědělské půdy (6/37)
Zveme vás k poslechu šestého dílu z cyklu Laudato si´. Stále se nacházíme v první kapitole encykliky, která nese název Co se děje našemu domovu. V pořadu se tentokrát ptáme, co se děje s naší zemědělskou půdou a životem v ní. Poslouchejte v pondělí 23. listopadu 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 26. 11. v 16.00.
Laudato si´: Nadměrná produkce odpadů (4/37)
Lidstvo vyprodukuje stovky milionů tun odpadů za rok, z nichž mnohé nejsou biologicky rozložitelné, upozorňuje papež František v encyklice Laudato si´. O nadměrné produkci odpadu a možnostech jeho opětovného využití budeme hovořit s vedoucím poradny ekologického institutu Veronica Petrem Ledvinou. Vysíláme 9. listopadu 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 12. 11. v 16.00.
Laudato si´: Nejnovější poznatky o změně klimatu (3/37)
Ve třetí části cyklu Laudato si´ se budeme naposledy věnovat klimatickým změnám. Hostem pořadu bude ředitelka ekologického institutu Veronica Yvonna Gailly, která se problematice věnuje už 25 let.
Laudato si´: Adaptace městského prostředí na klimatické změny (2/37)
V druhém dílu cyklu Laudato si´ budeme pokračovat v tématu oteplování planety. Hovořit budeme o možnostech adaptace na klimatické změny ve městech. Hostem pořadu bude Miroslav Kundrata, ředitel ekologické organizace Nadace Partnerství. Vysíláme v pondělí 26. října 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 26.10. v 16.00.
Laudato si´: Změna klimatu (1/37)
Zveme k poslechu první části z cyklu pořadů věnovaných myšlenkám papeže Františka v encyklice Laudato si´. Otevíráme první kapitolu dokumentu Co se děje našemu domovu. V prvním dílu budeme hovořit o změnách klimatu, jejich příčinách, důsledcích a možnostech adaptace na oteplování planety. Poslouchejte v pondělí 19. října 2015 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek 22. října v 16.00.