Laudato si´: Dialogem k nové národní a lokální politice (33/37)

Laudato si´: Dialogem k nové národní a lokální politice (33/37)
26. května 2016 Laudato si´ Autor: Petr Pospíšil

Ekologická daňová reforma, podpora drobných zemědělců, odpor veřejnosti vůči developerským zástavbám v chráněných lokalitách, redefinice rozvoje a pokroku – to jsou některá témata, o nichž budeme hovořit s publicistou a analytikem z nevládního centra Glopolis Vojtěchem Koteckýcm. 

Vysíláme v pondělí 30. května 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek v 16.00.

V cyklu komentářů se nacházíme v páté kapitole encykliky papeže Františka Laudato si´. Tématem článků 176-198 je dialog o životním prostředí na národní úrovni. Římský biskup v dokumentu mj. poukazuje na skutečnost, že zatímco současné světové zřízení není schopné převzít zodpovědnost, místní správy jsou schopné to dokázat.

„Byli jsme zvyklí, že energetika se skládá z velmi malého počtu mamutích elektráren, ze kterých jako jednosměrkou teče elektřina směrem k domácnostem a tím zajišťuje naše potřeby. To se teď začíná měnit. Miliony domácností v Evropě a tisíce rodin v ČR začínají vytvářet svojí vlastní energii a tím snižují závislost ekonomiky na fosilních palivech a zároveň se proměňuje hospodářství. Stává se demokratičtějším, vtahujeme do ekonomiky nejenom velké firmy, ale také jednotlivé rodiny, obce, drobné podnikatele, farmy a využíváme místní zdroje“, říká k tématu Vojtěch Kotecký.

Jaké má vláda nástroje k zamezování neodpovědným praktikám velkých podniků a naopak k podpoře dobrých iniciativ? Může stát podpořit ekologické zemědělství i jinak než jen finančními dotacemi? Co brání ekologické daňové reformě? Vzpamatuje se někdy český venkov z násilné kolektivizace komunistickou stranou, nebo je třeba najít jiný způsob hospodaření? Papež František vyzývá k redefinici rozvoje a pokroku. Jak máme tyto pojmy nově chápat?

Pořad si můžete poslechnout v našem audioarchivu zde. Dostupný je hned druhý den po odvysílání premiéry.