Laudato si´: Co říká encyklika politikům? (34/37)

Laudato si´: Co říká encyklika politikům? (34/37)
2. června 2016 Laudato si´ Autor: Petr Pospíšil

Nad pátou kapitolou encykliky papeže Františka, nazvané „Jak se zorientovat a jak jednat“, budeme rozmlouvat s poslancem Evropského parlamentu Pavlem Svobodu.

Vysíláme v pondělí 6. června 2016 ve 22.00, opakujeme ve čtvrtek v 16.00.

V listopadu 2014 papež František navštívil sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku. V té době encyklika Laudato si ještě neexistovala. Už tehdy ale Svatý otec upozornil na některé environmentální problémy, s nimiž se Evropa potýká. Jakou odezvu na návštěvu hlavy Římskokatolické církve parlament zaznamenal? Jak si lze vyložit hlasy kritiků, kteří papežovi vytýkají, že není ekolog, a proto by se neměl vyjadřovat k ekologickým otázkám? Jakou šanci dává encyklika samotné ekologii? To jsou jen některé otázky, které jsme našemu hostu položili.

Hovoříme také například o souvislostech péče o životní prostředí a boje proti chudobě, o rozložení odpovědnosti mezi místní a globální úroveň politického rozhodování nebo o tom, nakolik je Františkova vize uskutečnitelná.

„Konečně je tu vize, která svojí úplností a komplexností dává smysl. Dává odpovědi na ty velké vztahové globální otázky a pokud by se jí podařilo uplatnit do praxe, tak to je něco, co bude nejenom výhrou pro všechny zúčastněné, to znamená všechny lidi, životní prostředí, ale také to ukáže, že křesťanství má tu správnou celkovou vizi stvoření, a že je potřeba mu naslouchat“, říká o myšlenkách papeže Františka europoslanec Pavel Svoboda.

Pořad si můžete poslechnout v našem audioarchivu zde. Dostupný je hned druhý den po odvysílání premiéry.